« Boeuf Bourguignon | Anasayfa | Otlu Omlet »

Biberli Ekmek

22 Eylül 2010

Tarife atlayın

Biberli ekmek
Bu kırmızılının adının ekmek olduğuna bakmayın. Pizzaya benzer daha çok, bir öğün diye yenebilir, çayın yanına da cuk diye oturur. Ben çocukken, evimize misafirlerin geldiği akşamlarda bundan mutlaka pişirirdi annem. Hem geç saatlere kadar oturulduğu için acıktığımızda sıcak sıcak yerdik ne güzel. Salondan amca ve teyzelerin kahkahalarının yükseldiği, sigara dumanının bir bulut gibi salonda asılı kaldığı, biz çocukların gürültü yapmadıkça istediğimiz oyunu oynadığımız, hatta bazen akşam vakti olmasına rağmen sokağa çıkmamıza bile müsaade edilen akşamlar...

Bu akşamları hatırlayınca, aklıma bir de ağabeyimle ben ayak altında dolaşmayalım diye, annemin uydurduğu, benim şimdiye kadar duyduğum en kurnazca düzmecelerden biri gelir. Genellikle kendi kendimize oyalanabilmemize rağmen, ağabeyimle aramızda sık sık krizler çıkar (o başlatır), bağırış çağırıştan büyüklere huzur vermezdik. Bizim mızmızlanmalarımız olmadan misafir ağırlamaya o kadar hasret kalmış olmalılar ki, annem, mutfakta hummalı hazırlıkların yapıldığı bir gün bize, akşama babamın patronunun ve eşinin yemeğe geleceğini söyledi. Ama önemli bir husus vardı ki, patronu babamın çocuk sahibi olduğunu bilmiyordu ve bizim varlığımızı öğrendiği takdirde onu işten kovabilirdi! Babam bildim bileli kendi işini yapar ve bir patronu hiç olmamıştır ama biz o yaşlarda bunun pek farkında değilmişiz demek. Zaten bu riskli durumdan o kadar gerildik ki bütün dikkatimizi babamın işini kaybetmemesi için o gece ortalıkta gözükmemeye ve çıt çıkarmamaya verdik. Annem bizi bütün akşam kendi kaderimize terk edecek kadar kalpsiz değildi tabii. Lakin bize, acil durumlar için, uzun bir kokteyl kaşığını (çok net hatırlıyorum) mutfakta duran bir bardağa vurarak "çın çın" sesi çıkartmamızı, bu sesi duyunca yanımıza geleceğini söyledi.

Misafirler geldi ve herşey planlandığı gibi gitti; biz bütün gece salona hiç gitmeden evin içinde ayak uçlarımızda ruh gibi dolaştık. Mutfağa girip, sessizce kulaklarımızı kapıya dayayarak babamın "patronuyla" sohbetinin yolunda gidip gitmediğini duymaya çalıştık. Arada sırada kokteyl kaşığını bardağa vurup "çın çın" yapıp annemi çağırdık. Bu, annemize gizli mesaj yollama işi o kadar hoşumuza gitmişti ki, annemi sudan sebeplerle zırt pırt içeri çağırmaya başlayınca bizi "birazdan anlayacaklar sizin varlığınızı" diye uyardı, biz de daha önemli meseleler için "çın çın"lamaya karar verdik. Onlar da bu cin fikir sayesinde misafirleriyle huzurlu bir akşam geçirmiş oldular. O gelen misafirlerin aslında uzun zamandır görüşemedikleri yakın arkadaşları olduğunu annem çok seneler sonra bir laf arasında önemsiz birşeymiş gibi söyledi bana.

Biberli ekmekle ne alakası var dediniz ama anlattım işte. Bu ekmek bana o akşamları çağrıştırır işte. Acılı yaptığında yiyemez anneme kızardım beni düşünmeden acı koyduğu için. O da "sana yarın yeni bir tepsi yaparım acısız" der gölümü alırdı. Bana bu yumuşacık biberli ekmeğin çağrıştırdığı işte budur: çocukluğum. 

Isirik

bir dilim sıcak biberli ekmek eksi bir ısırık

Biberli Ekmek

8 dilimlik ekmek yapar

Gerekli mutfak gereçleri:

 • 25x20 cm'lik fırın kalıbı
 • mutfak robotu veya rondo

Malzemeler:

  Hamuru için:

 • 2 su bardağı un
 • 1/2 paket hazır instant maya
 • 1/3 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1/3 tatlı kaşığı tuz
 • Üzeri için:

 • 5 tatlı kırmızı biber
 • 2 soğan
 • bir avuç ceviz
 • 1 yemek kaşığı susam
 • 1/2 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1/2 tatlı kaşığı acı veya tatlı kırmızı pul biber
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1/3 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

 1. Bir kapta un ve instant mayayı karıştırın. Süt ve suyu ekleyin ve elinizle çırparak hamuru yoğurun.
 2. Hamurun içindeki topaklar gidene kadar yoğurun. Elde ettiğiniz hamur akışkan kıvamlı olmalı. Kek hamuru kadar sulu değil, ama ekmek hamuru kadar sert değil.
 3. Zeytinyağı ve tuzu ekleyip son bir defa daha karıştırın. Kabın üzerini nemli bir örtüyle örtüp, mutfağınızın kuytu ılık bir köşesinde 30-40 dakika mayalanmaya bırakın.
 4. Hamur mayalanırken biberleri rondoda kıyın. Kıyılan biberler sulandığı için, bir süzgece aktarıp, 20 dakika sularının süzülmesini bekleyin.
 5. Soğan ve cevizi rondoda kıyın.
 6. Fırınınızı 170C'de ısıtın.
 7. Bir kapta kırmızı biber, soğan, ceviz, susam, biber salçası, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, pul biber ve tuzu karıştırıp homojen bir harç elde edin.
 8. Fırın kalıbını 1/2 yemek kaşığı zeytinyağıyla yağlayıp, 1/2 yemek kaşığı kadar un serpiştirin. Kalıba kabaran hamuru dökün. Parmaklarınızla hamuru kalıba yayın.
 9. Hazırladığınız biberli harcı hamurun üzerine yayın.
 10. Önceden ısıttığınız fırında 40 dakika pişirin. Bıçak batırdığınızda üzerine hamur yapışmamalı.